Król dżungli

Najsilniejszym zwierzęciem w dżungli był lew. Był on tak silny, że żadne inne zwierzęta nie mogły się z nim równać. Lew bardzo lubił popisywać się swoją siłą i przechwalać. Prężył dumnie mięśnie i często dokuczał innym zwierzętom. Gdy spotykał żyrafę, śmiał się z niej, że taka jest chuda, ma taką cienką szyję i nogi.

-Popatrz, jakie ja mam umięśnione i silne ciało. – Mówił lew do żyrafy. A ty jesteś taka słabiutka, hahaha.

Żyrafa spuszczała głowę i odchodziła szybko, żeby gdzieś się schować.

Jak myślicie, jak się czuła żyrafa, gdy lew ją wyśmiewał?

Żyrafa była bardzo smutna.

Lew był też niemiły dla zebry. Gdy widział z daleka, że zebra się zbliża, chował się w zaroślach, a potem nagle wyskakiwał z ukrycia, szczerząc groźnie kły i gonił biedną zebrę. A ponieważ był od niej szybszy, więc zawsze ją doganiał i groźnie warczał jej do ucha.

Zebra uciekała, jak mogła najszybciej, a gdy widziała lwa, wolała schodzić mu z drogi.

Jak myślicie, jak się czuła zebra, gdy widziała lwa?

Zebra się bała.

W dżungli mieszkała też małpka, która bardzo lubiła jeść banany. Lew dla żartu podkradał jej często banany i chował je do jaskini, a wejście do tej jaskini zamykał okropnie ciężkim kamieniem. Małpka nie miała tyle siły, żeby odsunąć kamień i nie mogła dostać się do swoich ulubionych bananów. Małpka nie lubiła lwa z tego powodu, często na jego widok zaciskała swoje małe pięści i marszczyła groźnie brwi, ale nic nie mogła na to poradzić.

Jak myślicie, jak się czuła małpka, gdy lew chował jej banany?

Małpka była zła na lwa.

Zwierzęta w dżungli zaczęły unikać lwa i nie chciały się z nim przyjaźnić. Lew w końcu poczuł się bardzo samotny. Nikt nie chciał z nim rozmawiać, bawić się i biegać. Zastanawiał się dlaczego. Przecież jest taki silny, taki szybki, taki odważny. Zwierzęta powinny go uwielbiać.

Jak myślicie, dlaczego zwierzęta nie chciały przyjaźnić się z lwem?

W końcu lew nie mógł już dłużej wytrzymać swojej samotności. Postanowił pójść po radę do najmądrzejszego zwierzęcia w dżungli. Tym zwierzęciem był słoń. Lew opowiedział słoniowi, jaki ma problem. Mądry słoń wysłuchał spokojnie lwa i powiedział do niego:

– Naprawdę silny i odważny jest ten, kto potrafi bronić słabszych od siebie, zamiast robić im krzywdę. A przyjaciół będzie mieć ten, kto sam potrafi być przyjacielem.

Jak myślicie, jak czuł się teraz lew? Co powinien robić lew, żeby mieć przyjaciół?

Lew zawstydził się, bo zrozumiał, że źle robił, dokuczając innym zwierzętom. Postanowił, że do każdego z nich pójdzie i przeprosi za swoje zachowanie. Zajęło mu to trochę czasu, gdyż zwierząt w dżungli było bardzo dużo, ale w końcu przeprosił wszystkie zwierzęta. Od tej pory starał się też im pomagać i bronić je przed niebezpieczeństwami. Zwierzęta zobaczyły, że lew się zmienił. Stał się dla nich dobry i serdeczny. Zaczęły prosić go o pomoc, a w końcu wybrały go na króla dżungli.

Jak myślicie, jak teraz czuł się lew i inne zwierzęta?

Były bardzo szczęśliwe.

Czy wśród was jest ktoś silny i odważny, kto pomaga innym i broni ich?

Dodaj komentarz